2014 spalio 21-24 d. Higienos instituto ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, įgyvendinant 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos Nr. LT11 ,,Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos“ (toliau – Programa) projektą ,,Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos, skirtos sistemingam vaikų sveikatos būklės stebėjimui ir kryptingam sveikatos politikos formavimui, sukūrimas ir įgyvendinimas“ vyko į Norvegiją susipažinti su vaikų sveikatos stebėsenos patirtimi.
Šį veikla finansuota Programos Dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis, siekiant skatinti Lietuvos ir Norvegijos dvišalį bendradarbiavimą Programos srityje.
Susitikimo su Norvegijos visuomenės sveikatos instituto, Norvegijos sveikatos direktorato, Norvegijos vaikų, jaunimo ir šeimos reikalų direktorato ir NOVA tyrimų instituto atstovais metu buvo pasidalinta patirtimi apie vaikų sveikatos stebėseną, aptarti Norvegijoje vykdomi vaikų profilaktiniai sveikatos tikrinimai, tvarka, atlikimo dažnis, jų metu pildomos ataskaitinės informacijos apie vaikų sveikatą turinys, rodikliai, jų naudojimas vietiniu, regioniniu ir valstybiniu lygmeniu. Buvo rasti atsakymai į pagrindinius klausimus, kurie svarbūs kuriant nacionalinę vaikų sveikatos stebėsenos sistemą Lietuvoje.
1. Kokia yra vyraujanti mokyklinio amžiaus vaikų profilaktinių sveikatos tikrinimų tvarka Norvegijoje? Kas juos atlieka?
Mokyklinio amžiaus vaikų profilaktiniai tikrinimai dažniausiai atliekami sveikatos centre. Profilaktinį tikrinimą atlieka visuomenės slaugytoja, kuri vykdo ir asmens sveikatos (profilaktiniai patikrinimai, skiepijimai, pirmosios pagalbos teikimas), ir visuomenės sveikatos (sveikatos stiprinimas, mokymas, konsultavimas) funkcijas.
2. Ar mokyklinio amžiaus vaikų profilaktinio patikrinimo metu pildoma speciali medicininė forma? Ar vaikų profilaktinio sveikatos patikrinimo metu surinkta informacija yra naudojama stebėsenai ar statistikai?
Tikrinimo metu nėra pildoma jokia patvirtinta medicininė forma, informacija apie sveikatą nerenkama, nesisteminama ir kitoms valstybinėms institucijoms neteikiama, išskyrus duomenis apie skiepijimą.
3. Kas yra naudos gavėjai, kalbant apie vaikų profilaktinius sveikatos tikrinimus (pats vaikas, tėvai, šeimos gydytojas, mokyklos sveikatos priežiūros specialistai)?
Profilaktiniai patikrinimai daromi siekiant naudos vaikui.
4. Kokie yra Norvegijos sveikatos stebėsenos duomenų šaltiniai?
Norvegijos sveikatos stebėsenos duomenų šaltiniai yra nacionaliniai sveikatos registrai (17 registrų), Norvegijos statistikos departamento renkami duomenys ir atrankiniai tyrimai, pastaruosius atlieka profesionalūs specialistai (plačiau pristatyti vaikų augimo tyrimas, motinos ir vaiko kohortinis tyrimas, psichikos sveikatos tyrimas bei jaunimo tyrimas).
5. Kokia yra (jei yra) įvairių registrų duomenų jungimo metodologija?
Duomenys iš skirtingų registrų gali būti jungiami naudojant asmens kodą vykdant mokslinius tyrimus, bet nenaudojami vykdant sveikatos stebėseną.
6. Kokie vaikų sveikatos rodikliai analizuojami ir vertinami Norvegijoje?
Norvegijoje daugiausiai analizuojami tik vaikams specifiški sveikatos rodikliai dažniausiai susiję su gyvenimo būdo, rizikos veiksnių vertinimu. Kiti rodikliai renkami pagal ECHI rodiklių sąrašą, taip pat vykdoma visuomenės sveikatos rodiklių stebėsena savivaldybėse.
7. Kokia pagrindinė valstybinė institucija yra atsakinga už populiacinių sveikatos duomenų rinkimą ir susijusių rodiklių skaičiavimą?
Pagrindinė institucija, atsakinga už sveikatos stebėseną, yra Norvegijos visuomenės sveikatos institutas, kuris tvarko daugumą sveikatos registrų bei vadovauja nacionaliniams atrankiniams tyrimams.
8. Ar visi skaičiuojami rodikliai yra pateikiami informacinėje sistemoje NorHealth? Ar NorHealth plačiai naudojama visuomenės sveikatos specialistų, epidemiologų, kitų specialistų? Kokia forma NorHealth gali būti pateikiami sveikatos rodikliai? Ar skiriasi jų pateikimas nacionaliniu ir savivaldybių mastu?
NorHealth yra sveikatos informacinė sistema, kurioje yra pateikiami įvairūs sveikatos rodikliai, kurie prieinami visuomenei. Rodikliai gali būti vaizduojami lentelėse, grafikuose, žemėlapiuose). Norvegijos visuomenės sveikatos institutas kiekvienai savivaldybei ruošia specialius leidinius – profilius, kuriuose pateikia atrinktus savivaldybės gyventojų sveikatos rodiklius, interpretaciją ir lyginimą su šalies vidurkiu.
Ši veikla buvo pirmasis Higienos instituto dvišalių kontaktų užmezgimas, siekiant projekto įgyvendinimo eigoje pasitelkti Norvegijos patirtį, užmegzti partnerystę su šioje srityje ilgametę patirtį turinčiais kolegomis iš Norvegijos visuomenės sveikatos instituto, Norvegijos sveikatos direktorato, Norvegijos vaikų, jaunimo ir šeimos reikalų direktorato ir NOVA tyrimų instituto.
Norint pasiekti geriausių rezultatų gerinant vaikų sveikatą, būtina skatinti asmens ir visuomenės sveikatos specialistų bendradarbiavimą; sudaryti galimybes sujungti informacinių sistemų duomenų bazes, registrus, gyvensenos tyrimus statistikos ir mokslo tikslais, naudojant asmens kodą; visoje šalyje vykdyti nacionalinius reprezentatyvius jaunimo gyvensenos tyrimus, galimai pritaikant Norvegijos patirtį; įtvirtinti nuostatą, kad vaikų sveikatos stebėsenoje naudos gavėjai yra vaikai.
Užmegzti kontaktai ir geranoriškas sutikimas toliau bendradarbiauti sudarys sąlygas konsultuotis su Norvegijos specialistais ne tik vaikų sveikatos stebėsenos srityje, bet vykdant ir kitų sričių stebėseną.
Daugiau informacijos Jums gali suteikti projekto vadovas Šarūnas Alasauskas, tel. (85) 2612084 arba el. paštu sarunas.alasauskas@hi.lt